Haber

GABON’UN DİNA’NIN AİLESİ FIRINI GETİRMEK İÇİN ADLİ TIP’A GELDİ

KARABÜK’te Filyos Çayı’nda hayatını kaybeden Gabon asıllı üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın ailesi, kızlarının cenazesini almak için Yenibosna’daki İsimli Tıp Kurumu’na geldi. Anne Jessica Sandra Makemba Panga, “Şu anda cenazesi Gabon’a geri götürülecek. Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım, adalet yerini bulacak. Dina Cuma sabahı Afrika’ya dönecek.” İstanbul Gabon Derneği Başkanı, “Cenazemizi hep birlikte kaldıracağız. Ondan sonra işleme koyacağız. İşlemden sonra tekrar Gabon’a götüreceğiz” dedi.

Tren makinistinin ihbarı üzerine 26 Mart’ta Filyos Deresi’nin Yeşilköy mevkiinde bölgeye gelen gruplar, derede Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın cansız bedenini buldu. Karabük’te Gabon uyruklu bir üniversite öğrencisinin vefatına yaklaşık 2 aydır açıklık getirilemedi. Aile ikinci kez otopsi talebinde bulunmuştu. Ancak Gabon Büyükelçiliği 6.000 dolarlık otopsi ücretini ödemedi. Dina’nın cenazesi soğutma yetersizliği nedeniyle Karabük’ten İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Ceset, bir aydan fazla İstanbul Adlı Tıp Kurumu’nda tutuldu. Ailesi bugün cenazeyi almak için Adli Tıp Kurumu’na geldi. İstanbul’da yaşayan İstanbul Gabon Derneği Başkanı, cenazenin alınması için aileye eşlik etti. Dina, uluslararası bir cenaze nakil aracı tarafından alınacak ve memleketine götürülecek.

“GABON’A GERİ GETİRECEĞİZ”

Cenazeyi almak için aileye eşlik eden İstanbul Gabon Derneği Başkanı Greg Kebıla, “Dina’nın annesi ve babası cenazeyi almaya geldi. Cenazemizi birlikte kaldıracağız. Ondan sonra işleme koyacağız. İşlemler bittikten sonra da cenazemizi alacağız.” , Gabon’a geri götüreceğiz. Annesinin psikolojisi çok kötü. “O her gün ağlıyor, babası da ağlıyor. Babası dün gece uyuyamadı. İkinci otopsi için para verilmedi, başka bir seçenek bulundu” dedi.

“ÖLEN KIZIMIN TAKİP ETMEYECEĞİM”Anne Jessica Sandra Makemba Panga, “Otopsi ücretini başka bir şekilde bulduk. Bize bir avukat geldi ve ücretsiz halledeceğini söyledi. Kendimi halsiz hissediyorum. Kızım” Türkiye’ye okumak için geldi ama öldü. Cenazesi şimdi Gabon’da.” “Kızımın ölümünü peşini bırakmayacağım, adalet yerini bulacak. Dina cuma sabahı Afrika’ya dönecek” dedi.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu