Ekonomi

SVB’nin iflasından kim sorumlu? Fed yetkilisi açıkladı

Fed’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Barr, “Böyle bir banka başarısızlığı meydana geldiğinde, banka yönetiminin, denetçilerin ve düzenleyici sistemimizin başarısız olduğu açıkça ortaya çıkıyor” dedi.

Barr, “Yani bunların hepsini araştırıyoruz,” diye açıkladı.

SVB’nin ve birkaç gün sonra Signature Bank’ın iflası, yatırımcıların bankacılık sektörüne olan güvenini aşındırdı, hisse senetlerinin keskin bir şekilde düşmesine ve geniş kapsamlı bir mali krize ilişkin korkuların artmasına neden oldu.

Mudilerin bu ayın başlarında SVB’den bir günde 42 milyar dolardan fazla para çekmeye çalışması, düzenleyicileri şaşırttı ve diğer bölgesel bankalarda mevduat akışını tetikledi.

Olağanüstü bir ölçekte ve hızda gerçekleşti.

Barr, “Bu kaçış, daha önce görmediğim olağanüstü bir ölçek ve hızla gerçekleşti. Bence hepimiz bu büyük banka kaçışına inanılmaz derecede hazırlıksızdık,” dedi.

Hem Fed hem de Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) 1 Mayıs’ta SVB’nin iflasına ilişkin rapor vermesi bekleniyor. Fed’in raporu kontroller ve düzenlemelere odaklanırken, FDIC’nin raporu mevduatların sigortalanmasına odaklanacak.

kursunluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu