Ekonomi

Gıda maliyetinde ambalaj fiyatları yüzde 200 arttı

Sektör temsilcileri, raftaki işin ambalaj ve toplam maliyetinin yüzde 25’e çıktığını belirtti. Temsilciler, maliyetleri düşürmek adına eserlere zarar vermeyecek düşük maliyetli ambalajları tercih ettiklerini söylediler.

Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü Mehmet Göksu, özellikle son bir yılda paketleme maliyetlerinin yüzde 200 arttığını söyledi. Göksu, “Ambalaj maliyetleri son bir yılda yüzde 200 arttı. Gıda işlerinin toplam maliyet içindeki payı yüzde 25’i geçti. Bu her iş için geçerli değil ama genel olarak durum bu. Büyük boy paket işler için maliyet düşerken, küçük işler için maliyet çok artıyor.”

Üründe ambalajın payı yüzde 25’e ulaştı.

Tayaş Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı da aynı maliyet paylaşımına dikkat çekti. Taycı, “Özellikle mamul işlenmiş tarım ürünleri grubunda iç ambalaj, sunum kutusu ve dış koliye baktığımızda ambalajın ürün içindeki payı yüzde 25’e ulaştı”dedim.

Maliyet etkin çalışmalara öncelik veriyoruz

Taycı, maliyetler nedeniyle farklı önlemler aldıklarını vurguladı: Kendi tesislerimizde hem paketleme makinelerinde hem de hurdadaki atıkları daha pahalı hale getirmek için milimetrik hassasiyetle çalışıyoruz. Eskiden değerli yapraklardan süs aletleri kullanırdık. Son dönemde bunları kullanmıyoruz. Distribütörlerden biraz daha sade işler talep ediyoruz. İş kalitesini koruyabilen ancak uygun maliyetli işlere öncelik veriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu