Haber

İran ve Suudi Arabistan işbirliğini her alanda genişletme konusunda anlaştı

İran devlet televizyonunun haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Çin’in başkenti Pekin’de bir araya geldi.

Tahran-Riyad ortasında 7 yıl aradan sonra dışişleri bakanları düzeyinde yapılan ilk resmi görüşmenin ardından yayınlanan ortak açıklamada, iki ülkenin işbirliğini her alanda genişletme konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

İki ülke tarafından imzalanan ortak açıklamada, Tahran ve Riyad’daki büyükelçilikler ile Meşhed ve Cidde’deki konsoloslukların öngörülen iki aylık süre içinde (Mayıs ayına kadar) yeniden açılması için gerekli hazırlıkların yapılması kararlaştırıldı. Mart ayında Çin’in arabuluculuğunda varılan anlaşmada.

Açıklamada, iki ülke vatandaşlarına karşılıklı vize kolaylığı sağlanmasının yanı sıra resmi ve özel sektör heyetlerinin uçuşlarına ve ikili ziyaretlerine yeniden başlama konusunda mutabakata varıldığı belirtildi.

İran ve Suudi Arabistan’ın doğal kaynaklarına ve ekonomik kapasitelerine işaret edilen açıklamada, iki ülke arasındaki karşılıklı işbirliğinin genişletilmesinin önündeki tüm engelleri kaldırmaya hazır oldukları vurgulandı.

İki ülke, bölgenin güvenlik ve istikrarını sağlayabilecek, bölge halkları ve ülkelerinin çıkarlarını gerçekleştirebilecek her alanda işbirliğini artırma konusunda da mutabık kaldı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan haberde, Bin Ferhan ile Abdullahiyan’ın iki ülke ve halklarının güven ve refahını sağlayacak tüm fırsatları görüştükleri belirtildi. İki bakanın, Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkilerde yeni ufuklar için işbirliği ve istişare amaçlı ikili görüşmeleri yoğunlaştırmaya istekli olduklarını ifade ettikleri bildirildi.

haberoguzeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu